Bieżące transakcje
Jak zdobywać Bitcoin
Wydobycie Bitcoinu nie jest niczym więcej niż potwierdzanie poprawności transakcji w Bitcoinowej sieci. Aby użytkownicy nie mogli oszukiwać i wysyłać sobie więcej Bitcoinów niż posiadają, musi ich ktoś kontrolować. W świecie bankowości taką rolę zajmują banki, niemniej w zdecentralizowanym świecie użytkownicy muszą tego pilnować sami.
Jeśli zamierzasz wydobywać Bitcoiny musisz koniecznie zrozumieć następujące pojęcia:
- Górnik albo także „miner“ to człowiek pracujący na komputerze, kótry jest podłączony przy pomocy internetu z innymi komputerami. Zamiast komputera w Czechach można się spotkać z terminem „maszyna wydobywcza“, która jest w ciągłej eksploatacji.
- Wydobywcza maszyna nie jest niestety zwykłym PC albo potężną kartą graficzną. Abyście mogli wydobywać jest potrzebny specjalny tzw. ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) sprzęt.
- Bitcoinowa sieć jest to całkowicie zdecentralizowana sieć, tzw. peer to peer, co oznacza, że w tej sieci nie ma żadnego głównego komputera. Nie może się zatem zdarzyć, aby ją ktoś zlikwidował. Dlatego ciężko jest uszkodzić bitcoinową sieć, albo wyłączyć.
- Funkcja haszująca jest to algorytm, który przekształca dane wejściowe na „względnie“ małą liczbę. Funkcja ta jest zwykle stosowana do szybszego porównywania tabelki albo porównywania danych.
- Blok to przetworzone grupowanie transakcji, co oznacza, że węzeł przejmuje transakcje, które są do potwierdzenia. Potem w odpowiedni sposób sortuje, a następnie przetworzy protokołem szyfrującym. Rezultatem szyfrowania jest tzw. „hash“. Głównym celem jest, aby hash był jak najniższy. Nowy blok jest rejestrowany w Blockchainu i wszystkie węzły zaczynają szukać inne. W przypadku, że węzeł nie znajdzie bloku z niskim hashem, nie zmienia się zapis bloku, ale tylko tzw. „nonce“, który w istocie kolejnym numerem, „przypiętym“ do transakcji.
- Blockchain jest powiązaną listą wszystkich ważnych bloków, które kiedykolwiek w Bitcoinowej sieci się pojawiły. Ponieważ bloki zawierają dane o wszystkich transakcjach, Blockchain je zarówno „księgą rachunkową“, albo „wyciągiem z konta“ wszystkich transakcji, które kiedykolwiek w sieci Bitcoinowej miały miejsce.
- Basen górniczy znaczy, kiedy górnicy grupują się do tzw. Basenów Górniczych, które łączą moc obliczeniową poszczególnych minerów. Znaleźć blok w basenie górniczym jest znacznie łatwiejsze.
Całą terminologię dotyczącą Bitcoina znajdziecie na stronie Słownik pojęć.
Poniższe video opisuje, jak działa wydobycie Bitcoinów.
Cały projekt Bitcoina liczy się z tym, że większość użytkowników będzie rzetelna, dlatego zawsze potrzeba, aby więcej niż 50% użytkowników zgadzało się z wysłaną transakcją. Gdyby atakujący chciał do sieci wysłać fikcyjną transakcję, musiałby uzyskać ponad 50% mocy obliczeniowej sieci, aby mógł taką transakcję potwiedzić. Niemniej jednak wydajność obecnej sieci jest naprawdę duża, więc atak byłby bardzo mało prawdopodobny.
Wydobywczy HW (sprzęt)
Procesor
Pierwotny projekt Bitcoina liczył się z tym, że każdy będzie mógł zatwierdzać transakcje na swoim domowym komputerze. Do obliczeń wykorzystuje się SHA_256, który poszczególne transakcje zahaszuje. W ten sposób, że użytkownicy udostępnili swój osobisty komputer Bitcoinowi, rozstrzygnięto również kwestię dystrybucji Bitcoinów wśród innych użykowników. Użytkownicy, którzy w ten sposób wydobywali, dostawali jako nagrodę nie tylko opłaty za poszczególne transakcje, ale także za emisję nowych Bitcoinów, które trafiały do sieci. Rozprowadzanie nowych Bitcoinów jest przypisane użytkownikowi, który jako pierwszy obliczy wymagany hash. Dlatego było bardzo ważne, aby mieć wystarczająco potężny komputer w celu zwiększenia prawdopodobieństwa prymatu (zwycięstwa). Wkrótce jednak okazało się, że karty graficzne swoją architekturą były w stanie obliczyć hashe wielokrotnie szybciej niż procesor. Dlatego sposób ten dzisiaj jest już nieskuteczny.
Graficzne karty
Do obliczeń hashów były wcześniej najbardziej dopasowane karty graficzne od AMD. Inni producenci, tacy jak na przykład Ovidia, nie mieli przy obliczeniach takiej wydajności, z powodu stosowania innej architektury. Na kartach wydobywało się stosunkowo długo, zanim zostały zastąpione nieco bardziej wydajnymi obwodami FPGA, które jednak wkrótce zastąpił ASIC, wyspecializowany HW (sprzęt) dla wydobycia.
Wydobycie przy pomocy ASIC
Gdy Bitcoin zyskiwał na wartości, zaczął być bardzo atrakcyjny dla producentów HW, którzy dla jego wydobycia zaczęli produkować wyspecjalizowany HW. Chodzi o procesory, które są precyzyjnie zaprojektowane, aby miały jak największą wydajność i najniższe zużycie energii przy obliczaniu SHA-256, którym jest hashowany właśnie Bitcoin.
Wydobywcze farmy
Dziś wydobycie Bitcoinu realizuje się w dużych ilościach w specjalnych farmach, głównie w Chinach, gdzie odbywa się również produkcja maszyn ASIC. Jest tam tani prąd, duża dostępność HW i nie trzeba płacić CŁA albo VAT przy wysyłaniu do Europy albo Ameryki. Na stronach YouTube znajdziecie niezliczone filmy viceo z farm wydobywczych na całym świecie.
Wydobycie Bitcoinů
Trudności z wydobyciem
Aby nowe bloki mogły powstawać w przybliżeniu co 10 minut, potrzeba koniecznie śledzić wydajność całej sieci Bitconowej. Jeśli wydajność sieci się podwoi, szybkość znalezienia bloku również by wzrosła. Sieć sama rozwiązuje ten problem zwiększaniem lub zmniejszaniem trudności znalezienia nowego hasha nad nowym blokiem. Poniższy wykres pokazuje rozwój trudności wydobycia.
Zmniejszanie emisji nowych Bitcoinów
Baseny wydobywcze „Mining pool“
Biorąc pod uwagę ogromną liczbę górników w sieci, co powoduje minimalne prawdopodobieństwo terminowego znalezienia właściwego hasha nad blokiem, górnicy zaczęli się łączyć w tzw. Basenach wydobywczych w celu wyszukiwania właściwego hasha wspólnie jako jeden zespół. Jeśli komuś z basenu uda się znaleźć nowe Bitcoiny, podzieli się z pozostałymi zgodnie z wkładem pracy, który świadczą wspólnemu basenowi.
Wykres basenów wydobywczych w sierpniu 2016
Pomysł taki dał czeski programista Marek Palatinus (Slush), który ten protokół opublikował jako open-source. Jego czeski basen nadal działa na linku: slushpool.com.
Oprogramowanie wydobycia Bitcoinów
Oprogramowania do wydobycia Bitcoinów jest bardzo dużo, dlatego zalecamy znaleźć sobie basen, w którym będziecie wydobywać. Z ich pomocą dowiecie się z jakiego oprogramowania korzystać i jak go konfigurować. Najbardziej powszechne jednak są: MinePeon, EasyMiner, BFGMiner albo CGMiner
Rodzaje szyfrowania
- SHA-256 - Szyfrowanie to stosuje Bitcoin, Peercoin i kilka innych walut. Te waluty można łatwo wydobywać na wszystkich urządzeniach ASIC.
- Scrypt - Ze Scryptem przybyła waluta Litecoin, która chciała wrócić wydobycie z powrotem do komputera. Do obliczenia hasha wykorzystywała pamięć, co miało skomplikować produkcję specjalnego sprzętu. Niemniej jednak trwało to tylko około 2 lat, zanim również dla tej metody obliczeń wynaleziono zmodyfikowany ASIC. Wykorzystuje go wiele walut, takich jak na przykład Dogecoin.
- NeoScrypt - Z tym rodzajem przyszła waluta Vertcoin. Rozwiązuje problem z urządzeniem ASIC tak, że zmienia wymaganą pamięć do obliczeń. Dlatego nie jest możliwe utworzenie sprzętu do tego typu, więc konieczne jest wydobycie na graficznych kartach.
- X11 - Jest podobna do NeoScryptu, była jednak „oszczędniejsza“ dla kart graficznych, więc kart aż tak się nie rozpala i zbyt nie niszczy.
- X13, Keccak, Quark, Groestl, Blake-256, Lyra2REv2, CryproNight, EtHash - są kolejne sposoby szyfrowania.
Zwrot z górnictwa
W dzisiejszych czasach jest bardzo trudno zarabiać na wydobyciu Bitcoinu albo jakiejkolwiek innej walucie, jednak nie jest to nierealne. Powrót do wydobycia można spróbować obliczyć na stronie internetowej Coinwarz.
Producenci ASIC urządzeń wydobywczych
– jest to jeden z największych Chińskich producentów Minerv ASIC. Jego ASIC minery AntMiner są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych, sprzedawają się w ponad 100 krajach świata.
BITMAIN
www.bitmain.com
Jedna z pierwszych firm produkująca ASIC. Niemniej, jednak firma zbyt długo nie pozostała na wysokości z powodu oszustw swoich klientów. Wybierali pieniądze za rozwijany dopiero sprzęt. Nie zdążyli jednak tego dokończyć na czas i konkurencja ich wyprzedziła. W tej chwili mają problemy finansowe.
ButterflyLabs
www.butterflylabs.com
Firma początkowo zajmowała się produkcją ASIC HW. Miała maszyny wydobywcze KnCMiner Jupiter, KnCMiner Saturn i podobne. Później jednak przeorientowała się i zamiast sprzedaży zaczęła budować własne farmy wydobywcze.
Firma ta jako pierwsza zajmowała się produkcją ASIC HW.
BitFury
www.bitfury.com
Firma zajmowała się produkcją ASIC HW. W 2015 roku jednak zbankrutowała.
Cointerra
www.cointerra.com
Aktualne producenci tabeli można znaleźć na Wikipedii Bitcoinové